فروشگاه اینترنتی کتاب نوش

محمد حسین بهجت تبریزی (شهریار)

محمد حسین بهجت تبریزی

«آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا....»
شاید کمتر ایرانی باشد که این مصرع برایش آشنا نباشد.
در واقع آنقدر دلنشین و شیواست که کم کم تبدیل به مَثَلی شده برای دل هایی که شکسته اند و مانده اند در انتظار. انتظارِ یار سفر کرده ای، همدم جفا پیشه ای، فرزند بی وفایی و...
شهریار، شاعری کم نظیر در ادبیات معاصر ایران است. او زاده ی 11 دی 1285 در یکی از روستاهای تبریز است. دوران کودکی اش در میان اهالی باصفا و‌ پاکدل روستای خُشکناب گذشت. سپس برای کسب علوم به تبریز و تهران رفت.
نام کاملش سید محمد حسین بهجت تبریزی ست.
وی، تخلص «شهریار» را از تفألی که به دیوان حافظ میزند، برای خود انتخاب می‌کند و تا پیش از آن تخلصش در اشعار، «بهجت» بوده:
«که چرخ این سکه ی دولت به نام شهریاران زد»
 و بار دیگر:
 «رَوَم به شهر خود و شهریار خود باشم»
تحصیلات دانشگاهی اش را در رشته‌ی پزشکی، نیمه، رها کرد. علتش را تغییرات روحی و خُلقی بیان کرده اند.شهریار ارادت ویژه ای به امیرالمؤمنین علی علیه السلام داشت. او چندین غزل در مدح مولایش سرود. سرآمد آنها غزل معروفی ست که با این بیت آغاز می شود:
«علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را
که به ما سوا فکندی همه سایه ی هما را»
منظومه ی «حیدر بابایه» را به زبان ترکی آذربایجانی سرود. این ‌منظومه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به 80 زبان زنده‌ی دنیا ترجمه و به خصوص در کشورهای ترک زبان بسیار معروف شد.
او در ایام جوانی، عاشق می شود و همین عشق و ماجراهایی که پس از آن برایش رقم می خورَد، باعث می شود تا اشعارش سرشار از احساس و شور و سوز باشد و مصداق این سخن که:
«آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند»
اما این عشق نافرجام زمینی گویی راهی برایش باز می کند به عالم بالا و موجب تغییر و تحولی در روح و روانش می شود.
اشعار شهریار سرشار از تخیّلات ناب شاعرانه است، در قالب کلماتی گویا، شیوا و ساده. همین ترکیبِ شیرین، اشعارش را بسیار دلنشین و روح نواز کرده است.
شهریار به تاریخ 27 شهریور 1367 دار فانی را وداع گفت و در مقبرة الشهداء تبریز به خاک سپرده شد.

آثار:

نخستین منظومه:

روح پروانه

گزیده‌ی اشعار:

  1. حیدر بابا سلام، نخستین شعری است که وی به زبان مادری (ترکی آذری) سرود.
  2. مکتب شهریار (چاپ اول دیوان)
  3. کلیات دیوان شهریار (مجموعه ۵ جلدی) کلیات اشعار شهریار بیش از ۱۵ هزار بیت، از غزل، قصیده، مثنوی و قطعه است.

فروشگاه اینترنتی کتاب نوش:

فروشگاه اینترنتی کتاب نوش چندین سال است که به صورت آنلاین شروع به فروش محصولات خود کرده است. هدف این فروشگاه خدمت رسانی به مردم و معرفی کتاب های مختلف با قیمت و ارسال سریع می باشد. کتاب نوش تمام تلاش خود را به کار گرفته است که با کمترین سود بیشترین فروش را داشته باشد و در این زمینه بسیار موفق بوده است. به منظور بزرگداشت استاد بزرگ ادب فارسی ایران، استاد شهریار، فروشگاه کتاب نوش تخفیف ویژه ای برای محصولات خود در نظر گرفته است که می توانید در این جشنواره شرکت نمایید و کتاب مورد نظر خود را با قیمت مناسب خریداری کنید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.